Listwy przypodłogowe to najczęściej stosowany sposób na wykończenie podłogi w każdym wnętrzu. Stanowią one estetyczne przejście pomiędzy podłogą a ścianą. Zwiększają atrakcyjność wnętrz, a jednocześnie pełnią wiele innych praktycznych funkcji. Poznajmy ich zalety i zastosowania.

Do czego służą listwy podłogowe?

Listwa podłogowa drewniana w dużym stopniu wpływa na wygląd pomieszczenia. W zależności od jej koloru, rodzaju wykończenia oraz szerokości może znacząco zmieniać styl wnętrza. Listwy mogą także optycznie zmieniać proporcje wnętrz. Odpowiednio dobrane sprawiają, że pomieszczenia wydają się większe lub też przeciwnie, bardziej przytulne. Są one także doskonałą ochroną ścian przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami, np. podczas sprzątania oraz przed zabrudzeniem.

Inną funkcją listew jest ukrycie szczeliny dylatacyjnej, którą zwykle tworzy się na styku podłogi ze ścianą. Szczelina ta jest konieczna, ponieważ dzięki niej podłoga może swobodnie pracować pod wpływem zmiennej temperatury otoczenia oraz różnej wilgotności. Za pomocą listew o odpowiedniej szerokości można z powodzeniem zakryć szczelinę dylatacyjną, a także zamaskować ewentualne nierówności na podłodze lub ścianie.

Za pomocą listew drewnianych można także zamaskować wszelkiego rodzaju przewody i kable. W ten sposób bez problemu można stworzyć potrzebną instalację elektryczną, a także rozprowadzić kable sieciowe lub telewizyjne w pokoju. Często listwy posiadają specjalne rowki i uchwyty, w których można wygodnie umieścić przewody. W ten sposób można także zamontować w pomieszczeniu dodatkowe oświetlenie przypodłogowe i taśmy ledowe.

Z jakich materiałów mogą być wykonane listwy?

Produkuje się je z różnych materiałów. Najbardziej eleganckie i świetnie prezentujące się są listwy przypodłogowe drewniane. Pasują one praktycznie do każdego rodzaju podłogi. Produkty z drewna pokrywa się z zewnątrz specjalnym lakierem, a od spodu dodatkowo lakierem zabezpieczającym je przed wilgocią. Takie listwy można malować na dowolny kolor.

Innym sposobem zabezpieczenia wierzchniej warstwy jest oklejanie jej specjalną folią wykończeniową lub fornirem. W ten sposób powierzchnia jest odporna na uszkodzenia, zabrudzenia i działanie wilgoci. Tego typu listew nie trzeba już malować.

Drewniane listwy przypodłogowe mogą być zastąpione przez produkty wykonane z innych, tańszych materiałów. W sprzedaży dostępne są listwy z płyty pilśniowej MDF, również pokryte fornirem lub lakierem. Dużą popularnością cieszą się także cokoły wykonane z poliuretanu lub utwardzonego polistyrenu. Z kolei najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem są listwy wykonane z pcv, łatwe do montażu oraz utrzymania w czystości, nadające się także do łazienki.

Jakie są zalety drewnianych listew przypodłogowych?

Szczególną uwagę warto zwrócić na  drewniane listwy podłogowe. Są one doceniane za wyjątkowo elegancki wygląd i wysoką jakość. Mogą być wykonane z różnego rodzaju drewna, najczęściej sosny, buku, jesionu oraz dębu. Oferowane są one w wielu wariantach, różnych rozmiarach oraz rodzaju wykończenia, dzięki czemu można je dobrać do każdego rodzaju wnętrza w domu oraz w pomieszczeniach użytkowych.

Jakie jeszcze walory posiadają listwy drewniane? Przede wszystkim są one trwałe. Zwykle ich powierzchnię zabezpiecza się przed uszkodzeniami i zarysowaniami, a także przed działaniem wilgoci. Mogą być one dodatkowo pomalowane na dowolny kolor. Ich montaż nie jest bardzo skomplikowany, można go powierzyć fachowcom lub wykonać samodzielnie.

Warto wspomnieć także o listwach drewnopodobnych, wykonanych z tworzyw sztucznych, przyjaznych dla środowiska. Tego typu produkty doskonale imitują drewno i jego charakterystyczną strukturę. Są one tańsze, prostsze w montażu, a także bardziej odporne na działanie wilgoci, dzięki czemu można je stosować w kuchni lub łazience. W sprzedaży dostępne są produkty w przeróżnych wybarwieniach drewnopodobnych.

Jak dobrać listwy do rodzaju pomieszczenia?

Idealnie wykończone wnętrze to takie, w którym wszystkie elementy są odpowiednio dopasowane. Dlatego też bardzo istotne jest dobranie tak listew, by pasowały nie tylko do podłogi, ale także do innych elementów wystroju. Drewniana listwa podłogowa musi pasować także do stylu wnętrza, rodzaju mebli oraz stolarki okiennej i drzwiowej.

Wiele osób stara się dobrać listwy do koloru podłogi. Jest to najbardziej oczywisty wybór, często zalecany przez projektantów wnętrz, ale niejedyny. Ciekawie prezentują się także pomieszczenia, w których zastosowano białe listwy przypodłogowe, kontrastujące z ciemniejszą podłogą. Białe listwy warto zamontować we wnętrzach w stylu skandynawskim bądź rustykalnym, w których najczęściej montuje się także drzwi i okna w tym kolorze.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest pomalowanie listew na ten sam kolor, co ściany w pomieszczeniu. Wnętrza, w których mają one ten sam kolor co ściany, są bardziej przestronne i wyglądają na większe. Wiele zależy także od wysokości listew. Wyższe zalecane są do większych wnętrz, a niskie warto zamontować w małych pokojach.