Eleganckie dekoracje okienne to istotny element wystroju wnętrz. Aby firany i zasłony dobrze się prezentowały, trzeba zadbać o odpowiednią oprawę okna i wybrać karnisze nowoczesne i praktyczne, stanowiące piękną ozdobę okna. Jakie są ich rodzaje?

Rodzaje dekoracji okiennych

Moda na ciekawe i nowoczesne dekoracje okienne zmienia się co jakiś czas. Gustowny i elegancki wystrój okien wpływa na ogólne wrażenie, określa styl oraz poprawia nastrój we wnętrzach. Jest to szczególnie istotne w salonie oraz sypialni. Jeszcze do niedawna bardzo popularne i modne były żaluzje poziome lub pionowe oraz rolety, tradycyjne i rzymskie. Obecnie do łask powróciły firany i zasłony, które zresztą przez cały czas miały swoich zwolenników.

Wybór odpowiednich zasłon i firan nie jest wcale łatwy. W sprzedaży dostępne są niezliczone ilości wzorów i rodzajów materiałów, z których szyje się ozdoby okienne. Do wyboru mamy nowoczesne tkaniny naturalne, np. z dodatkiem lnu lub bawełny, a także materiały sztuczne, np. modal czy wiskoza oraz syntetyczne – poliester. Te ostatnie są niezwykle praktyczne, ponieważ nie wymagają one prasowania. Wybór rodzaju tkanin to nie wszystko, trzeba zadbać także o odpowiednio dobrany karnisz, który także wpływa na estetykę wnętrza.

Karnisze sufitowe i ścienne

Eleganckie materiały do dekoracji okien wymagają odpowiedniej oprawy. Zasłony i firany muszą być elegancko upięte i powieszone nad oknem za pomocą karniszy, które powinny być dopasowane do pozostałych elementów wystroju. Do dyspozycji mamy różne rodzaje tych produktów, niektóre skromne i proste, inne gustownie zdobione, same w sobie będące ozdobą okna.

Karnisze mogą być zamontowane do ściany nad oknem lub do sufitu, w zależności od rodzaju okien i wysokości pomieszczenia. Do wyboru mamy szyny podwójne, które umożliwiają jednoczesne powieszenie nad oknem firany i zasłon, a także pojedyncze, gdy stosujemy tylko jeden rodzaj materiału. Mogą być one wykonane z różnorodnych materiałów, dlatego bez problemu dopasujemy je do pozostałych elementów wystroju i stylu wnętrza.

Karnisze ścienne najczęściej stosuje się we wnętrzach klasycznych. Mogą być one produkowane z drewna, metalu lub plastiku. Oferowane są w różnych rozmiarach oraz kolorach. Można je zamontować na dowolnej wysokości nad oknem za pomocą specjalnych wsporników. Zasłony i firany wiesza się na nich za pomocą żabek, haczyków lub wykorzystuje się dekoracje okienne z przelotkami. Wiele praktycznych opcji dają także karnisze sufitowe. Czym się one charakteryzują?

Nowoczesne szyny sufitowe

Karnisz sufitowy może być stosowany we wnętrzach w stylu klasycznym, ale równie dobrze prezentuje się w nowoczesnych mieszkaniach. Umożliwia on powieszenie jednocześnie dwóch rodzajów tkanin, które mogą być przesuwane na całej ścianie okiennej, nie tylko na szerokość okna. W ten sposób możemy zapełnić przestrzeń na całej ścianie okiennej i sprawić, że wnętrza będą bardziej przytulne. Odpowiednio dobrane tkaniny zasłonowe i firanowe pomagają nadać wnętrzom określony charakter oraz urozmaicić wystrój.

Do wieszania dekoracji okiennych przy suficie wykorzystuje się szyny sufitowe. Dzisiaj szyny nie przypominają tych, które były stosowane jakiś czas temu i bardziej szpeciły, niż zdobiły wnętrza. Obecnie szyna sufitowa to nowoczesny rodzaj karnisza, który wygląda elegancko i jest bardzo praktyczny. W sprzedaży dostępne są szyny jednotorowe oraz podwójne, przeznaczone do stosowania w zależności od rodzaju wybranych dekoracji okiennych. Mogą być one wykonane z aluminium lub pcv.

Najczęściej wybierane są szyny sufitowe z aluminium, ponieważ jest to lekki i praktyczny materiał, który można w prosty sposób przycinać do odpowiedniej długości. Szyny aluminiowe oferowane są w różnych modnych kolorach. Oprócz klasycznej bieli dużym powodzeniem cieszą się szyny w kolorze czarnym lub szarym. Taka kolorystyka doskonale sprawdza się we wnętrzach nowoczesnych oraz loftowych.  

Sposoby na zabudowanie karniszy sufitowych

Jeżeli zależy nam na podkreśleniu wyjątkowego charakteru wnętrza, należy wybrać karnisz nowoczesny, najlepiej montowany pod sufitem, który będzie stanowił ciekawy element dekoracyjny. Wiele osób wybiera właśnie taki sposób, aby powiesić zasłony i firany w salonie lub innym pomieszczeniu.

Nie wszyscy jednak lubią, gdy karnisz jest widoczny. Dla takich osób dobrym rozwiązaniem może być zamontowanie nad oknem specjalnych listew sztukateryjnych lub drewnianych, które pozwalają na ukrycie szyn, a także tworzą ciekawą dekorację okienną. W sprzedaży dostępne są nawet gotowe zestawy, składające się z szyn oraz listew maskujących.

Szczególnie praktyczne są listwy wykonane ze styropianu lub poliuretanu. Mogą być one proste lub zaokrąglone – przypominające gzymsy. Ich montaż polega wyłącznie na przyklejeniu ich do ściany lub sufitu. Po zamontowaniu można je pomalować na dowolny kolor. Takie listwy maskujące można także wykorzystać do zamontowania nad oknem dodatkowego oświetlenia ledowego, które pozwala doświetlić przestrzeń wokół okna oraz uwydatnić zalety nowoczesnych firan i zasłon.